Trailers / 2026 Sporthaven Aluminum Utility Deluxe Solid Side AUT610DS #42406
Unit details
ATP Sides Aluminum Tube Frame All Aluminum Decking 1750lb capacity Bolt on Ramp LED Lights 3500lb Dexter Torsion Axle(s), 4″ Drop on 5′ and 6′ wide models 3500lb Dexter Spring Axle(s), 4″ Drop on 7′ Wide A-FrameTongue 15″ Aluminum Rims Radial Tires Chrome Trim Rings for lights Hook/Tie Down Receivers “S” Models= Aluminum Tread Plate Sides
- Weight: 520
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Interior Height: 12″
- Coupler Descr: 2″
- Lighting: LED
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: FOLDING RAMP GATE
- Jacks: 2K
- Payload: 2470
TJ's Trailers, Inc.
Aluminum Trailer
$4,195Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 42406 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | ALUMINUM |
| Length x Width: | 10' 120" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| VIN: | 590231414T0042406 |
| Stock Number: | 42406 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Sporthaven |
| Model: | Aluminum Utility Deluxe Solid Side AUT610DS |
| Warranty: | 3 years |