Trailers / 2026 Hillcrest Trailers 7X22 TANDEM AXLE EQUIPMENT TRAILER 14K GVRW #003547
Unit details
2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 6″ CHANNEL WRAPPED TONGUE SAFETY CAHINS 12K TOP WIND JACK 6″ CHANNEL FRAME 3″ CHANNEL CROSSMEMBERS 3/16″ FABRICATED FRONT STOP RAIL 2″ TREATED PINE FLOOR REMOVEABLE DOUBLE BROKE FENDERS 5′ STAND UP RAMPS 2′ DOVETAIL 4-5/8″ WELDED D RINGS LED LIGHTS SEALED WIRING HARNESS DUAL 7K BRAKE AXLES
- Weight: 4000
- Coupler Type: Bumper Pull
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 3 year warranty *see disclosures
- Ramp Gate: Stand Up Ramps
- Payload: 10000
TJ's Trailers, Inc. 7062
Equipment Trailer
$5,895Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 003547 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | gray |
| Length x Width: | 22' 264" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 7X8BE2229TS003547 |
| Stock Number: | 003547 |
| Year: | 2026 |
| Model: | 7X22 TANDEM AXLE EQUIPMENT TRAILER 14K GVRW |
| Warranty: | 3 years |