Trailers / 2026 Anderson 76X10 SINGLE AXLE UTILITY TRAILER #105915
Unit details
SINGLE AXLE UTILITIES 2900 GVRW 3500 GAWR 2″ ADJUSTABLE BOLT ON COUPLER 2K TOP WIND JACK 4″ CHANNEL WRAPPED TONGUE ON 12′ OR LONGER 4″ CHANNEL STRAIGHT ON 10′ ONLY! 3/16″ ANGLE FRAME 3X2X3/16″ ANGLE CROSSMEMBERS 24″ ON CENTER 2X2X1/8″ ANGLE UPRIGHTS 2X2″ 14GA TUBE TOP RAIL SPARE MOUNT 9X32″ ROLL FORMED STEEL BACKED FENDERS 3500LB IDLER AXLE TIRES ST205/75R15 LOAD RANGE C 2″ PRESSURE TREATED PINE DECK LED LIGHTS 4 WAY FLAT VEHICLE PLUG POWDER COAT PAINT 4′ SWING DOWN GATE
- Weight: 990
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2″
- Deck: Pressure treated wood
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: 48″ RAMP GATE
- Jacks: 2K
- Payload: 2000
TJ's Trailers, Inc.
Utility Trailer
$1,995Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 105915 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 10' 120" x 6' 76" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 6' 76" |
Additional Information
| VIN: | 4YNBN1017TC105915 |
| Stock Number: | 105915 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Anderson |
| Model: | 76X10 SINGLE AXLE UTILITY TRAILER |
| Warranty: | 5 years |