Trailers / 2026 Prospector Trailers PROSPECTOR 7X14 TANDEM AXLE UTILITY TRAILER #110095
Unit details
COBRA LINES 2X10 TREATED WOOD 3X2-3/16″ ANGLE MAIN FRAME 4″ CHANNEL FULL WRAP TONGUE 3X2-3/16″ ANGLE CROSSMEMBERS 24″ ON CENTER 2X2-1/8″ UPRIGHTS 2X2-1/8″ TOP RAIL 48″ HD REMOVABLE TAILGATE 2K REMOVABLE JACK SPARE TIRE MOUNT 205/75R15 8 PLY TIRES 82″ DECK WIDTH SPRING ASSIST GATE
- Weight: 1740
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: 48″ RAMP GATE
- Jacks: 2K
- Payload: 5260
TJ's Trailers, Inc.
Utility Trailer
Call for pricing
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 110095 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 53FBN1428TF110095 |
| Stock Number: | 110095 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Prospector Trailers |
| Model: | PROSPECTOR 7X14 TANDEM AXLE UTILITY TRAILER |
| Warranty: | 3 years |