Trailers / 2025 Nolan Manufacturing 5×8 Single Axle Utility Trailer 2′ Mesh #05240
Unit details
2×3 Angle Frame 4″ Tongue Channel 2×2 Top Rail Tubing 2×2 Angle Cross Members 15″ Tires LED Lights 2×8 Pressure Treated Wood Deck 3500lb axle 48″ Gate 24″ mesh sidewalls
- Weight: 1490
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Interior Height: 24″
- Coupler Descr: 2″
- Lighting: LED
- Warranty: 2 YEARS
- Tires: 205/75R15
- Ramp Gate: 48″ RAMP GATE
- Jacks: 2K
- Payload: 1500
TJ's Trailers, Inc.
Utility Trailer
$1,995Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 05240 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 8' 96" x 5' 60" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Length: | 8' 96" |
| Width: | 5' 60" |
Additional Information
| VIN: | 7U4BU0812SD005240 |
| Stock Number: | 05240 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Nolan Manufacturing |
| Model: | 5x8 Single Axle Utility Trailer 2' Mesh |
| Warranty: | 2 years |