Trailers / 2026 Sporthaven Aluminum Deluxe Car Hauler AOC1870TD #46860
Unit details
2-7′ HD Ramps (Side or Front Access) Rear Drop Pad Stablizers Stake Pockets with 3″x.25″ Bar Stock Rub Rail 6″ Interlocking Aluminum Decking Welded Top Deck Aluminum Tube Uprights 2x5x.25 Double Hollow frame side rails 3500lb dexter axles with leaf springs ST205 Radial Tires with aluminum wheels Souble Eye Suspension 7k Coupler 2500lb jack 1k rear stabilizer jacks 2″ ball 10″ Electric brakes on both axles 2′ beavertail
- Weight: 1300
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2″
- Lighting: LED
- Tail: DOVETAIL
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: SLIDE IN RAMPS
- Jacks: 2.5K
- Payload: 5700
TJ's Trailers, Inc.
Car Hauler Trailer
$8,995Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 46860 |
| Trailer Type: | Car Hauler Trailer |
| Color: | ALUMINUM |
| Length x Width: | 18' 216" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 590AC2226T0046860 |
| Stock Number: | 46860 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Sporthaven |
| Model: | Aluminum Deluxe Car Hauler AOC1870TD |
| Warranty: | 3 years |