Trailers / 2026 Prospector Trailers Prospector 6×12 10k Tandem Axle Dump Trailer 4′ side walls #108204
Unit details
42 degree dump angle Dual 5200lb brake axles Quarter inch 4×2 tube sidewall frame Quarter inch 4×2 tube uprights 10 gauge metal floor 12 gauge metal sidewalls Rear Double Swing Doors 12 Volt Interstate deep cycle battery Lockable Pump and Battery Box 110 Volt battery charger DOT approved lighting system Spare tire mount 8k top wind jack Tarp kit
- Weight: 3520
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Interior Height: 24″
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Deck: steel
- Lighting: LED
- Warranty: 3 YEARS
- Tires: 225/75R15
- Jacks: 10K
- Premium Features: Ramps included
- Payload: 6470
TJ's Trailers, Inc.
Dump Trailer
$9,295Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 108204 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| VIN: | 53FBN1226TF108204 |
| Stock Number: | 108204 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Prospector Trailers |
| Model: | Prospector 6x12 10k Tandem Axle Dump Trailer 4' side walls |
| Warranty: | 3 years |