Trailers / 2026 MAXX-D 83X20 10K CAR HAULER C5X8320 #134706
Unit details
9990 GVRW 2-5/16: ADJUSTABLE COUPLER 10K DROP LEG JACK 5″ CHANNEL WRAPPED TONGUE WITH TOOLBOX 5″ CHANNEL FRAME 3″ CHANNEL ON 16″ CENTERS STAKE POCKETS AND RUB RAIL 2′ DOVETAIL WITH SLIDE IN RAMPS AND STABLIZER JACKS DUAL 5.2K BRAKE AXLES BOLT ON DOUBLE BROKE FENDERS 2X8 TREATED WOOD DECK LED LIGHTS WITH SEALED WIRING HARNESS WINCH PLATE SPARE MOUNT
- Weight: 2500
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: DOVETAIL
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: 5′ SLIDE IN RAMPS
- Jacks: 10K
- Payload: 7490
TJ's Trailers, Inc.
Car Hauler Trailer
$6,795Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 134706 |
| Trailer Type: | Car Hauler Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 20' 240" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2022TM134706 |
| Stock Number: | 134706 |
| Year: | 2026 |
| Make: | MAXX-D |
| Model: | 83X20 10K CAR HAULER C5X8320 |
| Warranty: | 5 years |