Trailers / 2026 MAXX-D 83X16 HD IBEAM 16K GVRW TANDEM DUMP TRAILER DJX8316 3′ FLARE SIDEWALLS #134811
Unit details
2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER HYDRAULIC JACK I BEAM TONGUE WITH TOOLBOX I BEAM FRAME WITH 6X20 HOIST 3″ CHANNEL ON 12″ CENTERS DUAL 8K ELECTRIC BRAKE AXLES 7′ SLIDE IN RAMPS SLIPPER SPRING SUSPENSION DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS 10 GAUGE FLOOR AND SIDES FLUSHMOUNT LEDS AND SEALED WIRING HARNESS PULL BACK TARP SYSTEM NOCO BATTERY CHARGER SPARE MOUNT SPLIT/SPREADER GATE WIRELESS REMOTE
- Weight: 5745
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: RAMPS
- Jacks: 10K
- Payload: 10255
TJ's Trailers, Inc.
Dump Trailer
$14,995Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 134811 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BD1621TM134811 |
| Stock Number: | 134811 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 83X16 HD IBEAM 16K GVRW TANDEM DUMP TRAILER DJX8316 3' FLARE SIDEWALLS |
| Warranty: | 5 years |