Trailers / 2026 MAXX-D 83X14 TANDEM AXLE DUMP TRAILER DJB8314/ DJX8314 #142370
Unit details
DKB8314 14′ X 83″ DUMP 14,000 LB GVWR 2 5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 10K DROP-LEG JACK I-BEAM TONGUE WITH TOOLBOX 8″ X 10LB I-BEAM FRAME WITH 5X16 HOIST 3″ CHANNEL ON 16″ CENTERS 18″ SOLID SIDES ON DUMP TRAILER WITH 6″ BOARD SIDES NO DOVETAIL/7′ SLIDE-IN RAMPS 2-7K ELECTRIC BRAKE AXLES SLIPPER SPRING SUSPENSION (4) ST235/80R16 E TIRES ON 7K DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS 10 GAUGE FLOOR AND SIDES FLUSHMOUNT LED’S / STANDARD SEALED WIRING HARNESS MAXXD GRAY METALLIC & PRIMER PULL BACK TARP SYSTEM (1) SPARE ST235/80R16 E TIRE SPLIT/SPREADER GATE STANDARD SPARE MOUNT
- Weight: 5340
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: SLIDE OUT RAMPS
- Jacks: HYDRAULIC
- Premium Features: HYDRAULIC JACK!
- Payload: 12160
TJ's Trailers, Inc.
Dump Trailer
$14,495Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 142370 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17500 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BD1420TM142370 |
| Stock Number: | 142370 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 83X14 TANDEM AXLE DUMP TRAILER DJB8314/ DJX8314 |
| Warranty: | 5 years |