Trailers / 2026 MAXX-D 83X14 GOOSENECK ROLL OFF DUMP TRAILER ROX8314G #142554
Unit details
2-5/16″ 30k ROUND GOOSENECK COUPLER I-BEAM NECK WITH FRONT TOOLBOX, WINCH PLATE AND SPARE MOUNT 8″X10LB IBEAM FRAME WITH 6X20 HOIST DUAL BRAKE AXLES DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS FLUSH MOUNT LED LIGHTS WITH SEALED WIRING HARNESS PULL BACK TARP SYSTEM (ELECTRIC IS UPGRADED FEATURE) WIRELESS REMOTE NOCO ON BOARD BATTERY CHARGER *BINS SOLD SEPERATLEY
- Weight: 6600
- Coupler Type: GOOSENECK
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: RAMPS
- Jacks: 2 HYDRAULIC JACKS
- Premium Features: ELECTRIC TARP, HYDRAULIC JACKS!
- Payload: 11400
TJ's Trailers, Inc. 7062
Dump Trailer, Roll Off Dump Trailer
$19,195Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 142554 |
| Trailer Type: | Dump Trailer, Roll Off Dump Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 18000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 18000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8GR1420TM142554 |
| Stock Number: | 142554 |
| Year: | 2026 |
| Model: | 83X14 GOOSENECK ROLL OFF DUMP TRAILER ROX8314G |
| Warranty: | 5 years |