Trailers / 2026 MAXX-D 6X12 TANDEM DUMP TRAILER D7B7212 2′ SIDEWALLS #142201
Unit details
D7B7212 – 12′ X 72″ Dump 2 5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 10K DROP-LEG JACK 5″ CHANNEL WRAP TONGUE WITH TOOLBOX 5X3X3/16″ TUBE FRAME WITH 5X16 HOIST 3″ CHANNEL ON 16″ CENTERS 21″ SOLID SIDES ON DUMP TRAILER 6′ SLIDE-IN RAMPS 2-5.2K BRAKE AXLES SLIPPER SPRING SUSPENSION (4) ST235/80R16 E TIRES ON 5.2K DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS 10 GAUGE FLOOR AND SIDES FLUSHMOUNT LED’S / STANDARD SEALED WIRING HARNESS MAXXD GRAY METALLIC & PRIMER PULL BACK TARP SYSTEM (1) SPARE ST235/80R16 E TIRE SPLIT/SPREADER GATE STANDARD SPARE MOUNT
- Weight: 3435
- Coupler Type: Bumper Pull
- Interior Height: 24″
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 year *see disclosures
- Ramp Gate: Rear Pull Out Ramps
- Payload: 8565
TJ's Trailers, Inc.
Dump Trailer
$9,195Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 142201 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| GAWR: | 6000 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BD1226TM142201 |
| Stock Number: | 142201 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 6X12 TANDEM DUMP TRAILER D7B7212 2' SIDEWALLS |
| Warranty: | 5 years |