Trailers / 2026 Hillcrest Trailers 7×20 TANDEM AXLE CAR HAULER 10K GVRW #001205
Unit details
225/75R15 TIRES 6000LB BRAKE AXLES 9990K GVRW PAYLOAD 7124LBS STAKE POCKETS 82″ WIDTH 7K TOP WIND JACK SELF ADJUSTING BRAKES MULTILEAF SPRING W/ EQUALIZER 5″ CHANNEL WRAP TONGUE 2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER SAFETY CHAINS 5″ FACTORY CHANNEL FRAME 3″ FACTORY CHANNEL CROSS MEMBERS 2″ TREATED PINE DECK REMOVEABLE DOUBLE BROKE FENDERS 5′ SLIDE IN RAMPS 2′ DIAMOND PLATE DOVETAIL LED LIGHTS SEALED WIRING HARNESS
- Weight: 2866
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: DOVETAIL
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: PULL OUT RAMPS
- Payload: 7124
TJ's Trailers, Inc.
Car Hauler Trailer
$4,895Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 001205 |
| Trailer Type: | Car Hauler Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 20' 240" x 6' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 6000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6' 82" |
Additional Information
| VIN: | 7X8BC2023TS001205 |
| Stock Number: | 001205 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Hillcrest Trailers |
| Model: | 7x20 TANDEM AXLE CAR HAULER 10K GVRW |
| Warranty: | 3 years |