Trailers / 2026 Covered Wagon 7×16 Tandem Axle Enclosed Trailer #110902
Unit details
6″ main frame 16 inch OC crossmembers 2-5/16 inch coupler Aluminum Exterior 2k Tongue jack 1×1.5 inch tubing roof members Semi Screwless exterior Stabledeck 3/8 inch walls & 3/4 inch floors Automatic interior LED light 3/16 inch 4inch steel main tube 2ft v nose with 24 inch ATP stone guard 3500lb leaf spring drop axles ST205 15″ radial tires Cobra lines rear hoop and tongue 48 inch wide entry side door 4 floor recessed d rings
- Weight: 2400
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Interior Height: 7′
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Brake Type: Dual Axle Electric Brakes
- Deck: 3/4″ Stabledeck
- Lighting: LED
- Axle Lube: Easy Lube Hubs
- Suspension: Leaf Spring
- Warranty: 3 YEARS
- Tires: 205/75R15
- Ramp Gate: RAMP REAR DOOR
- Jacks: 2K
- Payload: 4600
TJ's Trailers, Inc.
Cargo Trailer
$8,195Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 110902 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | DESERT TAN BLACKOUT |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 53FBE1624TF110902 |
| Stock Number: | 110902 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Covered Wagon |
| Model: | 7x16 Tandem Axle Enclosed Trailer |
| Warranty: | 3 years |