Trailers / 2026 Covered Wagon 7×12 Single Axle Enclosed Trailer #105438
Unit details
24 inch OC Roof Crossmembers 16 inch OC sidewalls Aluminum exterior 2k Jack 2 inch coupler 1×1 1/2″ tubing on roof members Semi Screweless exterior 75 inch interior height (standard) 3/4 inch Stabledeck floors 3/8 inch Stabledeck walls 11 ga/ 3 inch steel main frame 1 piece roof 2ft v nose with 16inch ATP stoneguard 2990lb leaf spring drop axle ST205 15 inch radial tires Steel wheels (standard) 4 way flat plug Cobra lined rear hoop and tongue Automatic interior LED overhead light Thermacool ceiling liner
- Weight: 1940
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Interior Height: 6’3″
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Wall Material: 3/8″ Stabledeck
- Deck: 3/4″ Stabledeck
- Lighting: LED
- Warranty: 3 YEARS
- Tires: 205/75R15
- Ramp Gate: RAMP REAR DOOR
- Jacks: 2K
- Payload: 1050
TJ's Trailers, Inc.
Cargo Trailer
$4,895Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 105438 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | WHITE |
| Length x Width: | 12' 144" x 7' 84" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 53FBE1218SF105438 |
| Stock Number: | 105438 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Covered Wagon |
| Model: | 7x12 Single Axle Enclosed Trailer |
| Warranty: | 3 years |