Trailers / 2026 Anderson 82X18 HEAVY DUTY LANDSCAPE TRAILER
TJ's Trailers, Inc. 7062
Utility Trailer
MSRP: $4,795$4,795Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 106413 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 18' x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4850 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2150 lbs |
| Payload: | 4850 lbs |
| Length: | 18' |
| Width: | 6.83' 82" |
| Total Height: | 2' 24" |
| Interior Height: | 24" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | 48" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 4YNBN1823TC106413 |
| Stock Number: | 106413 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Anderson |
| Model: | 82X18 HEAVY DUTY LANDSCAPE TRAILER 24" MESH SIDEWALLS |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |