Trailers / 2026 Anderson 6X14 TANDEM HGL-T DROP DECK UTILITY TRAILER #106285
Unit details
10,000LB LOAD CAPACITY 72″ DECK WIDTH 14′ DECK LENGTH TRAILER WEIGHT 3650LBS HYDRAULIC LIFT PUMP DUAL AXLES 235/80R16 WHEELS/TIRES 8X6.5″ LUG ELECTRIC BRAKE AXLES 2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER TORSIONSLIDE SUSPENSION WITH CAMBER AND TOE ADJUSTMENTS 3/16 DIAMOND PLATE DECK WITH CORNER AND MIDDLE CHAIN SLOTS LED LIGHTS DUAL STORAGE BOXES- 1 OPEN AND ONE FOR PUMP AND BATTERY
- Weight: 4000
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: N/A
- Jacks: 10K
- Premium Features: The one and ONLY Drop deck equipment trailer! 0 degree load agle 10k payload! 14k GVRW!
- Payload: 10000
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$16,395Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 106285 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| VIN: | 4YNBN1421TC106285 |
| Stock Number: | 106285 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Anderson |
| Model: | 6X14 TANDEM HGL-T DROP DECK UTILITY TRAILER |
| Warranty: | 5 years |