Trailers / 2025 Covered Wagon 5×8 Single Axle Enclosed Trailer #102132
Unit details
24″ OC Crossmembers Aluminum exterior 2k Jack 1×1 1/2″ tubing on roof members Semi Screweless exterior 5 foot interior height (standard) 3/4 inch Stabledeck floors 3/8 inch Stabledeck walls 11 ga/ 3 inch steel main frame 1 piece roof 2ft v nose with 16inch ATP stoneguard 2990lb leaf spring drop axle ST205 15 inch radial tires Steel wheels (standard) 4 way flat plug Cobra lined rear hoop and tongue Automatic interior LED overhead light Thermacool ceiling liner
- Weight: 1060
- Coupler Type: Bumper Pull
- Interior Height: 5′
- Coupler Descr: 2″
- Deck: 3/4″ Stabledeck
- Lighting: LED
- Warranty: 3 years
- Ramp Gate: Double Rear Doors
- Jacks: 2k
- Payload: 1930
TJ's Trailers, Inc.
Cargo Trailer
$3,195Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 102132 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 8' 96" x 5' 60" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Length: | 8' 96" |
| Width: | 5' 60" |
Additional Information
| VIN: | 53FBE0810SF102132 |
| Stock Number: | 102132 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Covered Wagon |
| Model: | 5x8 Single Axle Enclosed Trailer |
| Warranty: | 3 years |