Trailers / 2025 Anderson 82X16 TANDEM AXLE LANDSCAPE TRAILER 2′ MESH SIDEWALLS #105250
Unit details
7000 GVRW 3500 GAWR 2″ ADJUSTABLE BOLT ON COUPLER 2K TOP WIND JACK 4″ CHANNEL WRAPPED TONGUE ON 12′ OR LONGER 3/16″ ANGLE FRAME 3X2X3/16″ ANGLE CROSSMEMBERS 24″ ON CENTER 2X2X1/8″ ANGLE UPRIGHTS 2X2″ 14GA TUBE TOP RAIL SPARE MOUNT 9X72″ DIAMOND PLATE STEEL BACKED FENDERS 3500LB BRAKE AXLES TIRES ST205/75R15 LOAD RANGE C 2″ PRESSURE TREATED PINE DECK LED LIGHTS 4 WAY FLAT VEHICLE PLUG POWDER COAT PAINT 4′ SWING DOWN GATE *EXPANDED METAL SIDES ON MESH SIDED MODELS ONLY
- Weight: 1660
- Coupler Type: 2-5/16″
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: 48″ RAMP GATE
- Jacks: 2K
- Payload: 5340
TJ's Trailers, Inc.
Utility Trailer
$4,195Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 105250 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 82" |
Additional Information
| VIN: | 4YNBN1625SC105250 |
| Stock Number: | 105250 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Anderson |
| Model: | 82X16 TANDEM AXLE LANDSCAPE TRAILER 2' MESH SIDEWALLS |
| Warranty: | 5 years |