Trailers / 2024 Doolittle Trailer 72×12 Lowrider GT Tilt Utility Trailer 3500 Series 3.5k GVRW #67978
Unit details
Five year structural warranty Two part Epoxy primer Two part polyurethane paint – more durable than powder coat Pressure Treated wood deck Tear drop diamond tread fender 3.5k axle Five tie down points Four hole adjustable rail w/auto latch 2 5/16″ cast zinc coupler 3M gel caps on all wire connections Flush mount lifetime clear LED lighting
- Weight: 1810
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Deck: Wood
- Lighting: LED
- Tail: N/A
- Warranty: 5 year warranty *see disclosures
- Ramp Gate: 4 foot gate
- Payload: 1690
TJ's Trailers, Inc.
Utility Trailer
$3,795Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 67978 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| VIN: | 1DGRS1219RM067978 |
| Stock Number: | 67978 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Doolittle Trailer |
| Model: | 72x12 Lowrider GT Tilt Utility Trailer 3500 Series 3.5k GVRW |
| Warranty: | 5 years |