Trailers / 2026 Anvil 7×14 Tandem Axel Enclosed Trailer #043473
Unit details
V Nose Standard Features: 15″ Radial Tires 32″ RV Style Side Door With Flush Lock V-Nose With Vertical ATP Trim 3500LB Spring Brake Axles with 4″ Drop, EZ Lube Hubs 24″ Stoneguard .080 Metal Exterior 2-5/16″ Coupler Aluminum Fenders 3/4″ Plywood Floor / Painted Underneath Premium 3/8″ Plywood Sidewalls 1″ x 1.5″ Tubing Walls and Ceiling Insulated Ceiling 2000 LB Tongue Jack 2″ x 4″ Tubing Main Rails 12 V Dome Lights with Switch Sidewall Vents LED Lights Wall Crossmembers 16″ On Center Floor Crossmembers 16″ On Center Roof Crossmembers 24 On Center Semi- Screwless Metal Exterior 5 year warranty (see warranty disclosures for coverage)
- Weight: 2220
- Coupler Type: BUMPERPULL
- Interior Height: 6’3″
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Brake Type: Dual Axle Electric Brakes
- Deck: 3/4″ Plywood
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Tires: 225/75R15
- Payload: 4780
TJ's Trailers, Inc.
Cargo Trailer
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 043473 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | WHITE POLYCORE |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 7FYBE1427TD043473 |
| Stock Number: | 043473 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Anvil |
| Model: | 7x14 Tandem Axel Enclosed Trailer |
| Warranty: | 5 years |