Trailers / 2026 Hillcrest Trailers 83X14 TANDEM AXLE DUMP TRAILER 40″ SIDEWALLS 16K GVRW #002244
Unit details
DUAL BRAKE AXLES SELF ADJUSTING BRAKES MULTI LEAF SLIPPER SPRING SUSPENSION WITH EQUALIZER 8″ IBEAM, 13LB 2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 3/8 GRADE 70 SAFETY CHAINS 12K TOP WIND JACK 8″ IBEAM 13LB MAIN FRAME 3″ CHANNEL ON 12″ CENTER CROSSMEMBERS 7 GA FLOOR 6.5′ HD RAMPS STAKE POCKETS 7 WAY PLUG SEALED WIRING HARNESS 6 D RING TIE DOWNS REAR COMBO GATE POWER UP GRAVITY DOWN 12 TON 3 STAGE TELESCOPIC CYLINDER REAR STABLIZER STANDS SIDE STEPS LOCKABLE PUMP AND BATTERY BOX TARP FORMED TOP RAIL
- Weight: 7082
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: RAMPS
- Jacks: 12K
- Payload: 10518
TJ's Trailers, Inc.
Dump Trailer
$13,995Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 002244 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17600 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17600 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 7X8BD1425TS002244 |
| Stock Number: | 002244 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Hillcrest Trailers |
| Model: | 83X14 TANDEM AXLE DUMP TRAILER 40" SIDEWALLS 16K GVRW |
| Warranty: | 3 years |