Trailers / 2026 MAXX-D 83X16 GOOSENECK DUMP TRAILER DTB8316G/DTX8316G #135263
Unit details
18K GVRW 2-5/16″ 30K GOOSENECK COUPLER 2-10K DROP LEG JACKS IBEAM NECK WITH FRONT TOOLBOX, WINCH PLATE AND SPARE MOUNT 8″X15LB IBEAM FRAME WITH TELESCOPING CYLINDER 3″ CHANNEL ON 12″ CENTER CROSSMEMBERS 3′ SOLID SIDES 7′ SLIDE IN RAMPS DUAL 8K BRAKE AXLES SLIPPER SPRING SUSPENSION 215/75R15 LR H TIRES DIAMOND PLATE FENDERS 7 GA FLOOR AND 10 GA SIDES LED LIGHTS SEALED WIRING HARNESS PULL BACK TARP SYSTEM WIRELESS REMOTE REAR SUPPORT STANDS SPARE TIRE AND MOUNT AGM GROUP 31 BATTERY
- Weight: 6110
- Coupler Type: GOOSENECK
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: PULL OUT RAMPS
- Jacks: 10K
- Payload: 9890
TJ's Trailers, Inc.
Dump Trailer
$16,295Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 135263 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8GD1624TM135263 |
| Stock Number: | 135263 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 83X16 GOOSENECK DUMP TRAILER DTB8316G/DTX8316G |
| Warranty: | 5 years |