Trailers / 2023 Swartz Trailers 8×35+5 Gooseneck Equipment Trailer 20k GVRW #84439
Unit details
10-ton (20000 lb GVWR rating) 102″ wide deck Gooseneck pull type 5′ dovetail Dexter electric brake, oil bath axles 5′ layover ramps Chain box Electric brakes on both axles 2 5/16″ coupler 235/80R16 10-ply tires and wheels (upgradeable) 12k dual drop leg jack Breakaway Kit LED 3 Light bar & side marker lights Clearance lights Wood deck with pressure treated pine Stake Pockets with rub rail DOT Tape Sealed Wiring Harness NATM Compliant 38″ deck height
- Weight: 8000
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Deck: Wood
- Lighting: LED
- Tail: Dovetail
- Warranty: 1 year
- Ramp Gate: Standard Ramps
- Jacks: Dual 12k
TJ's Trailers, Inc.
Gooseneck Trailer
$13,500Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 84439 |
| Trailer Type: | Gooseneck Trailer |
| Length x Width: | 35' 420" x 8' 96" |
| Axles: | 2 |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Length: | 35' 420" |
| Width: | 8' 96" |
Additional Information
| VIN: | 1S9BF4029NM684439 |
| Stock Number: | 84439 |
| Year: | 2023 |
| Make: | Swartz Trailers |
| Model: | 8x35+5 Gooseneck Equipment Trailer 20k GVRW |
| Warranty: | 1 years |