4900 Wendell Blvd.
Wendell, North Carolina 27591

(919) 899-7999
best_daniel
| VIN: | 1S9BF4029NM684439 |
|---|---|
| Year: | 2023 |
| Make: | Swartz Trailers |
| Model: | 8x35+5 Gooseneck Equipment Trailer 20k GVRW |
| Length: | 35' or 420" |
| Width: | 8' or 96" |
| Axles: | 2 |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Condition: | New |
| Location: | 7062 |
| Stock #: | 84439 |
10-ton (20000 lb GVWR rating) 102" wide deck Gooseneck pull type 5' dovetail Dexter electric brake, oil bath axles 5' layover ramps Chain box Electric brakes on both axles 2 5/16" coupler 235/80R16 10-ply tires and wheels (upgradeable) 12k dual drop leg jack Breakaway Kit LED 3 Light bar & side marker lights Clearance lights Wood deck with pressure treated pine Stake Pockets with rub rail DOT Tape Sealed Wiring Harness NATM Compliant 38" deck height