Trailers / 2023 Swartz Trailers 8×30+5 Gooseneck Equipment Trailer- Super Single #84508
Unit details
8.5×30+5 Super Single Gooseneck GVRW 16k (D Rated) LED Lights Pressure Treated Floor Dual Jacks 10k Oil Bath Dexter Axles Mega EZ Flip Ramps 16 Ply Radial Tires LED lights, pressure-treated floor, dual jacks and an adjustable coupler.
- Weight: 7500
- Coupler Type: Gooseneck
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: N/A
- Warranty: 1 year
- Ramp Gate: N/A
- Jacks: Dual 12 drop leg
- Payload: 8500
TJ's Trailers, Inc.
Gooseneck Trailer
$13,500Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 84508 |
| Trailer Type: | Gooseneck Trailer |
| Length x Width: | 30' 360" x 8' 96" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Length: | 30' 360" |
| Width: | 8' 96" |
Additional Information
| VIN: | 1S9BF3525PM684508 |
| Stock Number: | 84508 |
| Year: | 2023 |
| Make: | Swartz Trailers |
| Model: | 8x30+5 Gooseneck Equipment Trailer- Super Single |
| Warranty: | 1 years |