Trailers / 2026 Sporthaven Aluminum Utility Deluxe AUT714D- ATV #46852
Unit details
Aluminum Tube Frame All Aluminum Decking 1750lb capacity Bolt on Ramp LED Lights 3500lb Dexter Torsion Axle(s), 4″ Drop on 5′ and 6′ wide models 3500lb Dexter Spring Axle(s), 4″ Drop on 7′ Wide A-FrameTongue 15″ Aluminum Rims Radial Tires Chrome Trim Rings for lights Hook/Tie Down Receivers
- Weight: 1000
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2″
- Lighting: LED
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: FOLDING REAR RAMP AND SIDE LOAD RAMPS
- Jacks: 2.5K
- Payload: 6000
TJ's Trailers, Inc.
Aluminum Trailer
$7,695Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 46852 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | ALUMINUM |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 590AU1829T0046852 |
| Stock Number: | 46852 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Sporthaven |
| Model: | Aluminum Utility Deluxe AUT714D- ATV |
| Warranty: | 3 years |