Trailers / 2026 MAXX-D 83X24 HD IBEAM EQUIPMENT TRAILER EHX8324 #142756
Unit details
2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 10K DROP LEG JACK IBEAM TONGUE TOOLBOX 8″X10LB IBEAM FRAME 3″ IBEAM ON 16″ CENTERS DUAL BRAKE AXLES SLIPPER SPRING SUSPENSION HD TANDEM FENDERS 2X8 TREATED WOOD FLOOR LED LIGHTS WITH SEALED WIRING HARNESS SPARE MOUNT STAKE POCKETS AND RUB RAIL
- Weight: 4500
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: DOVETAIL
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: STAND UP REAR MESH OVER RAMPS
- Payload: 13000
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$9,895Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 142756 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 24' 288" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17500 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC242XTM142756 |
| Stock Number: | 142756 |
| Year: | 2026 |
| Make: | MAXX-D |
| Model: | 83X24 HD IBEAM EQUIPMENT TRAILER EHX8324 |
| Warranty: | 5 years |