Trailers / 2026 MAXX-D 83×22 HD POWER TILT EQUIPMENT TRAILER 16K GVRW #132735
Unit details
2-5/16 ADJUSTABLE COUPLER 10k JACK 8″ CHANNEL WRAP TONGUE WITH TOOLBOX 6X2 1/4″ TUBE FRAME 3″ CHANNEL ON 12″ CENTER STAKE POCKETS, RUBRAILS AND PIPE SPOOLS KNIFE EDGE REAR 8K DUAL ELECTRIC BRAKE AXLES DOUBLE BROKE FENDERS 2X8 TREATED WOOD FLOOR FLUSH MOUNT LED LIGHTS WITH SEALED WIRING HARNESS WIRELESS REMOTE NOCO BATTERY CHARGER SPARE MOUNT
- Weight: 4000
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Jacks: 10K
- Payload: 12000
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$14,995Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 132735 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 22' 264" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2223TM132735 |
| Stock Number: | 132735 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 83x22 HD POWER TILT EQUIPMENT TRAILER 16K GVRW |
| Warranty: | 5 years |