Trailers / 2026 MAXX-D 83×16 TANDEM AXLE LANDSCAPE TRAILER MODEL U3X8316 #141913
Unit details
7000LB GVRW 2″ ADJUSTABLE COUPLER 7K DROP LEG JACK 4″ CHANNEL WRAP TONGUE 2X3X3/16″ ANGLE FRAME 2X3X3/16″ ANGLE CROSSMEMBERS 2″ SQ TUBE TOP RAILS 1′ DOVETAIL WITH 4′ SPRING ASSIST GATE SLIPPER SPRING SUSPENSION 205/75R15 DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS 2X8 TREATED WOOD FLOOR LED LIGHTS
- Weight: 2000
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2″
- Lighting: LED
- Tail: 1′ DOVETAIL
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: 48″ RAMP GATE
- Jacks: 7K
- Payload: 5000
TJ's Trailers, Inc.
Utility Trailer
$4,595Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 141913 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BU1620TM141913 |
| Stock Number: | 141913 |
| Year: | 2026 |
| Make: | MAXX-D |
| Model: | 83x16 TANDEM AXLE LANDSCAPE TRAILER MODEL U3X8316 |
| Warranty: | 5 years |