Trailers / 2026 MAXX-D 83X14 TANDEM TELESCOPIC DUMP TRAILER DTX8314 4′ SIDEWALLS #31543
Unit details
DTX8314- 14′ X 83″ -Telescoping Dump 17,500 LB GVWR 2 5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 1-10K DROP-LEG JACK I-BEAM TONGUE WITH TOOLBOX 8″ X 15LB I-BEAM FRAME WITH TELESCOPING CYLINDER 3″ CHANNEL ON 12″ CENTERS 4′ SOLID SIDES ON DUMP TRAILER 7′ SLIDE-IN RAMPS 2-8K ELECTRIC BRAKE AXLES SLIPPER SPRING SUSPENSION (4) ST215/75R17.5 H TIRES FOR 2-8K DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS 10 GAUGE SIDES 7 GAUSE FLOOR FLUSHMOUNT LED’S / STANDARD SEALED WIRING HARNESS WET BLACK & PRIMER PULL BACK TARP SYSTEM SINGLES (1) SPARE ST215/75R17.5 H TIRE WIRELESS REMOTE W/HYD&POWER OPTIONS W/ NOCO BATTERY CHARGERS SPLIT/SPREADER GATE STANDARD REAR SUPPORT STANDS SPARE MOUNT AGM GROUP 31 BATTERY
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Interior Height: 24″
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LERF
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: RAMPS
- Jacks: 10K
TJ's Trailers, Inc.
Dump Trailer
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 31543 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 8R8BD1425TM131543 |
| Stock Number: | 31543 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 83X14 TANDEM TELESCOPIC DUMP TRAILER DTX8314 4' SIDEWALLS |
| Warranty: | 5 years |