4900 Wendell Blvd.
Wendell, North Carolina 27591

(919) 899-7999
best_daniel
| VIN: | 8R8BD1425TM131543 |
|---|---|
| Year: | 2026 |
| Make: | maxxd |
| Model: | 83X14 TANDEM TELESCOPIC DUMP TRAILER DTX8314 4' SIDEWALLS |
| Length: | 14' or 168" |
| Width: | 6' or 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | BLACK |
| Location: | 7062 |
| Stock #: | 31543 |
DTX8314- 14' X 83" -Telescoping Dump 17,500 LB GVWR 2 5/16" ADJUSTABLE COUPLER 1-10K DROP-LEG JACK I-BEAM TONGUE WITH TOOLBOX 8" X 15LB I-BEAM FRAME WITH TELESCOPING CYLINDER 3" CHANNEL ON 12" CENTERS 4' SOLID SIDES ON DUMP TRAILER 7' SLIDE-IN RAMPS 2-8K ELECTRIC BRAKE AXLES SLIPPER SPRING SUSPENSION (4) ST215/75R17.5 H TIRES FOR 2-8K DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS 10 GAUGE SIDES 7 GAUSE FLOOR FLUSHMOUNT LED'S / STANDARD SEALED WIRING HARNESS WET BLACK & PRIMER PULL BACK TARP SYSTEM SINGLES (1) SPARE ST215/75R17.5 H TIRE WIRELESS REMOTE W/HYD&POWER OPTIONS W/ NOCO BATTERY CHARGERS SPLIT/SPREADER GATE STANDARD REAR SUPPORT STANDS SPARE MOUNT AGM GROUP 31 BATTERY