Trailers / 2026 MAXX-D 83X14 BUMPER PULL ROLL OFF DUMP TRAILER ROX8314 #135323
Unit details
2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 10K DROP LEG JACK I BEAM TONGUE WITH TOOLBOX 8″X10LB I BEAM FRAME WITH 6X20 HOIST 2-ELECTRIC BRAKE AXLES SLIPPER SPRING SUSPENSION DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FRNDERS FLUSH MOUNT LED AND SEALED WIRING HARNESS BLACK WIRELESS REMOVE AGM GROUP 31 BATTERY SPARE MOUNT
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Jacks: 10K
- Premium Features: The trailer and bins are sold separately.
TJ's Trailers, Inc. 7062
Dump Trailer, Roll Off Dump Trailer
$14,595Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 135323 |
| Trailer Type: | Dump Trailer, Roll Off Dump Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BR1429TM135323 |
| Stock Number: | 135323 |
| Year: | 2026 |
| Model: | 83X14 BUMPER PULL ROLL OFF DUMP TRAILER ROX8314 |
| Warranty: | 5 years |