Trailers / 2026 MAXX-D 102X40 25.9K GVRW HYDRAULIC DOVETAIL GOOSENECK EQUIPMENT TRAILER- YDX10240 #134652
Unit details
25990 GVRW 2-5/16″ 30K GOOSENECK ROUND COUPLER DUAL HYDRAULIC JACKS ENGINEERED NECK WITH FRONT TOOLBOX WINCH PLATE AND SPARE MOUNT ENGINEERED I BEAM MAIN FRAME WITH TORQUE TUBE 3″ IBEAM ON 12″ CENTER CROSSMEMBERS 6″ CHANNEL OUTER FRAME 12′ HYDRAULIC DOVETAIL WITH BLACKWOOD ON RUNNERS AND TRACK BARS ON KNIFE EDGE 2-15K ELECTRIC/HYDRAULIC BRAKE AXLES HDSS SUSPENSION DUAL 215/75R17.5 TIRES (9 TOTAL) 2X8 TREATED WOOD FLOOR LED LIGHTS SEALED WIRING HARNESS 1X48″ SIDE MOUNT TOOLBOX FOR HYDRAULICS WIRELESS REMOTE AGM GROUP 31 BATTERY 2 REAR FACING CARGO LIGHTS SPARE TIRE
- Weight: 10990
- Coupler Type: GOOSENECK
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: HYDRAULIC DOVETAIL
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: HYDRAULIC DOVETAIL
- Jacks: HYDRAULIC
- Payload: 15000
TJ's Trailers, Inc.
Gooseneck Trailer
$28,595Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 134652 |
| Trailer Type: | Gooseneck Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 40' 480" x 8' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25990 lbs |
| GAWR: | 15000 lbs |
| Length: | 40' 480" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 5R8GF4024TM134652 |
| Stock Number: | 134652 |
| Year: | 2026 |
| Make: | MAXX-D |
| Model: | 102X40 25.9K GVRW HYDRAULIC DOVETAIL GOOSENECK EQUIPMENT TRAILER- YDX10240 |
| Warranty: | 5 years |