Trailers / 2026 MAXX-D 102X26 HD EQUIPMENT TRAILER H8X10226 #143312
Unit details
17.5K GVRW 2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 10K DROP LEG JACK 8″ CHANNEL WRAPPED TONGUE WITH TOOLBOX 8″ CHANNEL FRAME 3″ CHANNEL ON 12″ CENTER CROSSMEMBERS STAKE POCKETS AND RUBRAIL 2′ DOVETAIL WITH STAND UP EQUIPMENT RAMPS DUAL 8K ELECTRIC BRAKE AXLES SLIPPER SPRING SUSPENSION 215/75r17.5 TIRES DRIVE OVER FENDERS LEDS AND SEALED WIRING HARNESS PULL OUT REAR RAMPS WITH STAB JACKS
- Weight: 3420
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: SLIDE IN RAMPS
- Jacks: 10K
- Payload: 12580
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$10,995Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 143312 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 26' 312" x 102' 1224" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 26' 312" |
| Width: | 102' 1224" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2625TM143312 |
| Stock Number: | 143312 |
| Year: | 2026 |
| Make: | MAXX-D |
| Model: | 102X26 HD EQUIPMENT TRAILER H8X10226 |
| Warranty: | 5 years |