Trailers / 2026 MAXX-D 102X24 22KGVRW EQUIPMENT TRAILER H9X10224 #140017
Unit details
22,000 GVRW 2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 10K DROP LEG JACK ENGINEERED TONGUE WITH TOOLBOX 3″ IBEAM ON 12″ CENTERS 5″ CHANNEL OUTER FRAME 5′ DOVETAIL WITH 5′ STAND UP EQUIPMENT RAMPS DUAL 10K TORSION ELECTRIC BRAKE AXLES TORSION SPRING SUSPENSION STRAIGHT ON 2 AXLES 235/75r17.5 TIRES TANDEM AXLE DRIVE OVER FENDERS 2X8 TREATED WOOD FLOOR FLUSHMOUNT LED’S WITH SEALED WIRING HARNESS SPARE MOUNT
- Weight: 5780
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: SLIDE OUT REAR RAMPS
- Jacks: 10K
- Payload: 16220
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$14,895Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 140017 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 24' 288" x 8' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 22000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 22000 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2426TM140017 |
| Stock Number: | 140017 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 102X24 22KGVRW EQUIPMENT TRAILER H9X10224 |
| Warranty: | 5 years |