Trailers / 2026 Hillcrest Trailers 83×24 I BEAM EQUIPMENT TRAILER #003544
Unit details
2-8000LB AXLES 17.6K RATING ELECTRIC BRAKES BOTH AXLES MULTI LEAF SPRING WITH EQUALIZER 21K 2-5/16: ADJUSTABLE COUPLER 3/8″ GRADE 70 WITH SAFETY LATCH HOOK (2 EA) 12K TOP WIND JACK 8″ IBEAM FRAME AND TONGUE 3″ CHANNEL CROSSMEMBERS 2″ TREATED PINE DECKING 12GA DOUBLE BROKE FENDERS DOUBLE HINGED 3′ MEGA RAMPS 3′ CLEATED DOVETAIL STAKE PCKETS ON EACH SIDE 24″ ON CENTER 7 WAY RV STYLE PLUG LED LIGHTS SEALED WIRING HARNESS 215/75R17.5 WHEELS/TIRES LR E POWDER COAT PAINT 3/8″ HD RUB RAIL BOTH SIDES 8-5/8″ D RINGS OPTIONAL: SPARE TIRE MOUNT AND TOOLBOX AVAILABLE FOR ADDITIONAL FEE
- Weight: 4190
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: 6′ DOVETAIL
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: MEGA RAMPS
- Jacks: 12K
- Payload: 13410
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$8,895Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 003544 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 24' 288" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17600 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17600 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 7X8BE2427TS003544 |
| Stock Number: | 003544 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Hillcrest Trailers |
| Model: | 83x24 I BEAM EQUIPMENT TRAILER |
| Warranty: | 3 years |