Trailers / 2026 Hillcrest Trailers 7X18 TANDEM AXLE EQUIPMENT TRAILER 10K GVRW #002008
Unit details
2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 6″ CHANNEL WRAPPED TONGUE SAFETY CAHINS 12K TOP WIND JACK 6″ CHANNEL FRAME 3″ CHANNEL CROSSMEMBERS 3/16″ FABRICATED FRONT STOP RAIL 2″ TREATED PINE FLOOR REMOVEABLE DOUBLE BROKE FENDERS 5′ STAND UP RAMPS 2′ DOVETAIL 4-5/8″ WELDED D RINGS LED LIGHTS SEALED WIRING HARNESS 5200LB BRAKE AXLES
- Weight: 2890
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: DOVETAIL
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: STAND UP REAR RAMPS
- Jacks: 8K
- Payload: 7100
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$4,895Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 002008 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 18' 216" x 6' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6' 82" |
Additional Information
| VIN: | 7X8BE1825TS002008 |
| Stock Number: | 002008 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Hillcrest Trailers |
| Model: | 7X18 TANDEM AXLE EQUIPMENT TRAILER 10K GVRW |
| Warranty: | 3 years |