Trailers / 2026 Hillcrest Trailers 7×18 TANDEM AXLE CAR HAULER 7K GVRW #003121
Unit details
205/75R15 TIRES 3500LB BRAKE AXLES 7K GVRW PAYLOAD 4920LBS 82″ WIDTH SELF ADJUSTING BRAKES MULTILEAF SPRING W/ EQUALIZER 5″ CHANNEL WRAP TONGUE 2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER SAFETY CHAINS 5″ FACTORY CHANNEL FRAME 3″ FACTORY CHANNEL CROSS MEMBERS 2″ TREATED PINE DECK REMOVEABLE DOUBLE BROKE FENDERS 5′ SLIDE IN RAMPS 2′ DIAMOND PLATE DOVETAIL LED LIGHTS SEALED WIRING HARNESS
- Weight: 2080
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: PULL OUT REAR RAMPS
- Jacks: 5K
- Payload: 4920
TJ's Trailers, Inc.
Car Hauler Trailer
$4,095Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 003121 |
| Trailer Type: | Car Hauler Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 18' 216" x 6' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6' 82" |
Additional Information
| VIN: | 7X8BC1829TS003121 |
| Stock Number: | 003121 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Hillcrest Trailers |
| Model: | 7x18 TANDEM AXLE CAR HAULER 7K GVRW |
| Warranty: | 3 years |