Trailers / 2026 Hillcrest Trailers 7X16 TANDEM AXLE EQUIPMENT TRAILER
TJ's Trailers, Inc. 7062
Equipment Trailer
$5,595Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 003361 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 16' x 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10740 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 10740 lbs |
| Length: | 16' |
| Width: | 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 10K |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Stand Up Ramps |
Additional Information
| VIN: | 7X8BE1620TS003361 |
| Stock Number: | 003361 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Hillcrest Trailers |
| Model: | 7X16 TANDEM AXLE EQUIPMENT TRAILER |
| Warranty: | 3 years |