Trailers / 2026 Covered Wagon 7×16 Tandem Axle Enclosed Trailer
Unit details
6″ main frame
16 inch OC crossmembers
2-5/16 inch coupler
Aluminum Exterior
2k Tongue jack
1×1.5 inch tubing roof members
Semi Screwless exterior
Stabledeck 3/8 inch walls & 3/4 inch floors
Automatic interior LED light
3/16 inch 4inch steel main tube
2ft v nose with 24 inch ATP stone guard
3500lb leaf spring drop axles
ST205 15″ radial tires
Cobra lines rear hoop and tongue
48 inch wide entry side door
4 floor recessed d rings
TJ's Trailers, Inc. 7062
Cargo Trailer
$7,695Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 111374 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | WHITE |
| Length x Width: | 16' x 7' |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 7430 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Payload: | 7430 lbs |
| Length: | 16' |
| Width: | 7' |
| Interior Height: | 7' |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
Additional Information
| VIN: | 53FBE162XTF111374 |
| Stock Number: | 111374 |
| Year: | 2026 |
| Model: | 7x16 Tandem Axle Enclosed Trailer |
| Warranty: | 3 years |