Trailers / 2026 Covered Wagon 4×6 Single Axle Enclosed Trailer
Unit details
16 inch OC Floor Cross Members
Powder coated siding
2k Jack
1 and 1.5 inch tubing roof members
Semi Screwless Exterior
46 inch interior height
3/4 inch Stabledeck floor and 3/8 inch Stabledeck walls
11 ga 3 inch steel main tube
1 piece roof
2ft v nose with 24inch ATP stone guard
2k straight axle
ST185 13″ radial tires
4 way flat plug
Cobra lined rear hoop and tongue
TJ's Trailers, Inc. 7062
Cargo Trailer
$2,795Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 111377 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 6' x 4' |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2000 lbs |
| Payload: | 1380 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2000 lbs |
| Payload: | 1380 lbs |
| Length: | 6' |
| Width: | 4' |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
Additional Information
| VIN: | 53FBE0613TF111377 |
| Stock Number: | 111377 |
| Year: | 2026 |
| Model: | 4x6 Single Axle Enclosed Trailer |
| Warranty: | 3 years |
