Trailers / 2026 Anderson 82X20 EQUIPMENT TRAILER WITH STANDARD RAMPS 16K GVRW #105910
Unit details
82″ WIDE BETWEEN FENDERS 2/16″ ADJUSTABLE BOLT ON COUPLER SAFETY CHAINS 10 BOLT ON SIDE WIND, DROP LEG JACK 6″ CHANNEL FRAME (8″ ON 22′ +) 9X72″ DIAMOND PLATE FENDERS WITH STEPS ELECTRIC BRAKE AXLES MULTI-LEAF SPRING SUSPENSION 235/80R16 LOAD RANGE E TIRES 2″ PRESSURE TREATED PINE DECK POWDER COATED PAINT RAMPS- 5′ RUNNER STLYE FOLD DOWN W/ LOCKABLE RAMP BARS
- Weight: 2900
- Coupler Type: BUMPERPULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Payload: 13100
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$7,695Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 105910 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 20' 240" x 7' 84" |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 4YNBN202XTC105910 |
| Stock Number: | 105910 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Anderson |
| Model: | 82X20 EQUIPMENT TRAILER WITH STANDARD RAMPS 16K GVRW |
| Warranty: | 5 years |