Trailers / 2026 Anderson 82X18 EXTREME HD LANDSCAPE TRAILER #106222
Unit details
G.V.W.R. – 9,950# (2) 5,200# Cambered Electric Brake G.A.W.R. Suspension – Multi-Leaf Spring w/ Equalizer Coupler – 2-5/16″ Adjustable Bolt-On (Stamped) Tires – ST225/75R15 Load Range D Safety Chain – 8/0 Grade 30 w/ Hooks Wheel – 15″ 6-Bolt Spoke Design (6 on 5.5 Pattern) Jack – 7K Drop Leg Bolt-On Deck – 2″ Pressure Treated Pine Tongue – 5″ Channel Wrapped Lights – L.E.D. Stop, Tail, & Turn Frame – 4x3x1/4″ Angle Vehicle Plug – 7-Way RV w/ Breakaway & SnapNSeal Crossmembers – 3x2x3/16″ Angle w/ 24″ Centers Paint Prep – 5-Stage Super Blast Treatment Top Rail – 2×3″ 11Ga. Tube w/ Spare Mount Paint – Super Durable Powdercoat Uprights – 2x2x1/8″ Angle Gate – 4′ HD-X Rental Style w/ Angle Runners Fenders – 9×72″ – Diamond Plate w/ Steel Backs Gate Lock – CNC Machined Lockable Pin Latch *Bumper – 2×4″ 14Ga. CNC Laser Tubed w/ Concealed Tag Mount & Integrated EZ-Shock Gate Assist
- Weight: 2150
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: 48″ RAMP GATE
- Jacks: 10K
- Payload: 7800
TJ's Trailers, Inc.
Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 106222 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 18' 216" x 6' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9950 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9950 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6' 82" |
Additional Information
| VIN: | 4YNBN1827TC106222 |
| Stock Number: | 106222 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Anderson |
| Model: | 82X18 EXTREME HD LANDSCAPE TRAILER |
| Warranty: | 5 years |