Trailers / 2026 Anderson 102X33 GOOSENECK WORKHORSE EQUIPMENT TRAILER #106198
Unit details
23900 GVRW 2-5/16″ ADJUSTABLE GOOSENECK COUPLER 3/8″ GRADE SAFETY CHAINS AND GRADE 43 HOOKS 10K DUAL BOLT ON SIDE WIND DROP LEG JACKS 12″ STRUCTURAL I BEAM FRAME PIERCED FRAME CONSTRUCTION 3″ CHANNEL CROSSMEMBERS WITH 16″ CENTERS 6″ CHANNEL SIDE RAILS WITH RUB RAILS 5′ HD XRAMPS WITH 2 WAYS SPRING ASSIST AND LOCKING RAMP BARS 10K OIL BATH ELECTRIC BRAKE AXLES 9700 HUTCH STYLE HDSS SUSPENSION 235/80R6 LOAD RANGE E TIRES DUALLY 16″ 8 BOLT 8 ON 6.5 PATTERN 2″ PRESSURE TREATED PINE DECKING LED LIGHTS HIGH SOLID ACRYLIC ENAMEL PAINT FULL LENGTH DIAMOND PLATE FENDERS LOCKABLE NECK MOUNTED TOOL BOX WITH GAS SHOCKS SPARE TIRE MOUNT IN NECK 5′ SELF CLEANING DOVETAIL
- Weight: 6850
- Coupler Type: GOOSENECK
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: BEAVERTAIL
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: X RAMPS
- Jacks: 10K
- Payload: 17050
TJ's Trailers, Inc.
Gooseneck Trailer
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 106198 |
| Trailer Type: | Gooseneck Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 33' 396" x 8' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 23900 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 23900 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Length: | 33' 396" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 4YNBN332XTC106198 |
| Stock Number: | 106198 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Anderson |
| Model: | 102X33 GOOSENECK WORKHORSE EQUIPMENT TRAILER |
| Warranty: | 5 years |