Trailers / 2024 Freedom Trailer 6X12 Single Axle Enclosed Trailer #83253
Unit details
Red with Blackout Trim Package 3×5 TV Box 65″ 4K TV Outlets Stereo with Aux ports Shelving for TV accessories Rubber tread plate floor E Track on Drivers Side wall to secure cargo 30 AMP Electrical Package Motor base plug 2 NC State Folding Chairs V Nose 15″ Radial Tires 32″ RV Style Side Door With Flush Lock and bar lock V-Nose With Vertical ATP Trim 3500LB Spring Axle with 4″ Drop, EZ Lube Hubs, and Electric Brakes (Tandem Only) 24″ Stoneguard .030 Metal Exterior 2″ Coupler Aluminum Fenders w/ Lights 3/4″ Plywood Floor / Painted Underneath Premium 3/8″ Plywood Sidewalls 1″ x 1.5″ Tubing Walls and Ceiling Insulated Ceiling 2000 LB Tongue Jack 2″ x 4″ Tubing Main Rails 12 V Dome Lights with Switch Sidewall Vents LED Lights Wall Crossmembers 16″ On Center Floor Crossmembers 16″ On Center Roof Crossmembers 16″ On Center Screwed Metal Exterior
- Weight: 1400
- Deck: RTP Flooring
- Axle Lube: EZ Lube Hubs
- Suspension: Leaf Spring
- Tires: 205/75R15
- Premium Features: Includes 65″ 4K TV Includes 2 NCSU Tailgate Chairs 30 AMP Electrical and speaker package
- Payload: 2100
TJ's Trailers, Inc.
Cargo Trailer
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 83253 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | Red Blackout |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| VIN: | 5WKBE1213R1083253 |
| Stock Number: | 83253 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Freedom Trailer |
| Model: | 6X12 Single Axle Enclosed Trailer |