Trailers / 2024 Doolittle Trailer 5×8 Low Pro Master Dump #66312
Unit details
Single 7k axle Stake Pockets Rub Rail EZ Steps 5k Jack 3 Way Hydraulic Pump Interstate Battery Wireless Remote Auto Latch Coupler 10 AMP Charging System 5 Year Warranty Tarp Included
- Weight: 1905
- Coupler Type: Bumper Pull
- Interior Height: 24″
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 2 Years
- Jacks: 5k
- Premium Features: 5 Year Warranty!
- Payload: 5095
TJ's Trailers, Inc.
Dump Trailer
$5,795Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 66312 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 8' 96" x 5' 60" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length: | 8' 96" |
| Width: | 5' 60" |
Additional Information
| VIN: | 1DGDP0828RM066312 |
| Stock Number: | 66312 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Doolittle Trailer |
| Model: | 5x8 Low Pro Master Dump |
| Warranty: | 2 years |