Trailers / 2026 MAXX-D 83X22 14K GRAVITY TILT EQUIPMENT TRAILER G6B8322 #142471
Unit details
14000 GVRW 2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 1-10K DROP LEG JACK 6″ CHANNEL WRAP TONGUE WITH TOOLBOX 6X2 3/16″ TUBE FRAME 3″ CHANNEL ON 16″ CENTERS STAKE POCKETS, RUB RAILS AND PIPE SPOOLS 6′ STATIONARY/KNIFE EDGE REAR 2-7K ELECTRIC BRAKE AXLES TORSION SPRING SUSPENSION 22.5 UP ON 2 AXLES 235/80R16 DOUBLE BROKEN DIAMOND PLATE FENDERS 2X8 TREATED WOOD FLOOR FLUSHMOUNT LED WITH SEALED WIRING HARNESS SPARE MOUNT
- Weight: 3950
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: TILT
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: TILT
- Jacks: 10K
- Payload: 10050
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$9,295Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 142471 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 22' 264" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2221TM142471 |
| Stock Number: | 142471 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 83X22 14K GRAVITY TILT EQUIPMENT TRAILER G6B8322 |
| Warranty: | 5 years |