Trailers / 2026 MAXX-D 102X20 14K POWER TILT EQUIPMENT TRAILER T6B10220 #140178
Unit details
14K GVRW 2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 10K DROP LEG JACK 8″ CHANNEL WRAPPED TONGUE 6X2 3/16″ TUBE FRAME 3″ CAHNNEL ON 16″ CENTERS STAKE POCKETS, RUB RAILS AND PIPE SPOOLS KNIFE EDGE REAR, NO STATIONARY DUAL 7K BRAKE AXLES TORSION SPRING SUSPENSION 235/85R16 G RADIAL TIRES DRIVE OVER FENDERS 2X8 TREATED WOOD FLOOR LED LIGHTS SEALED WIRING HARNESS WINCH PLATE IN FRONT TOOL TRAY BEHIND TOOLBOX
- Weight: 4510
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: POWER TILT
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: POWER TILT
- Jacks: 10K
- Payload: 9490
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$11,195Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 140178 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 20' 240" x 8' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2020TM140178 |
| Stock Number: | 140178 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 102X20 14K POWER TILT EQUIPMENT TRAILER T6B10220 |
| Warranty: | 5 years |











