Trailers / 2026 MAXX-D 102×22 14K POWER TILT EQUIPMENT TRAILER T6B10222/T6X10222 #142852
Unit details
14000LB GVRW 2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER HYDRAULIC JACK 8″ CHANNEL WEAP TONGUE WITH TOOLBOX 6X2 3/16″ TUBE FRAME 3″ CHANNEL ON 16″ CENTERS STAKE POCKETS WITH RUB RAILS AND PIPE SPOOLS KNIFE EDGE REAR, NO STATIONARY DUAL 7K BRAKE AXLES DRIVE OVER FENDERS 2X8 TREATED WOOD FLOOR 235/85R16 G RATED TIRES/WHEELS LED LIGHTS SEALED WIRING HARNESS WINCH PLATE IN FRONT TOOL TRAY BEHIND TOOLBOX
- Weight: 4220
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: TILT
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: TILT
- Jacks: HYDRAULIC
- Payload: 9780
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$12,695Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 142852 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 22' 264" x 8' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2222TM142852 |
| Stock Number: | 142852 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 102x22 14K POWER TILT EQUIPMENT TRAILER T6B10222/T6X10222 |
| Warranty: | 5 years |













